ÖVRIGT / Diverse / Kungavasen 5806066
*
nr 580 6066
Kungavasen
Ystad Metall, Mässing, höjd: 25
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:28:11
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/4 18:15:51
1
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kungavasen metall mässing ystad metall
-
7114 Ask
med lock, Lack med pärlemo. Längd: 35 cm, djup: 26..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:51
-
7259 Barnvagn
modell äldre
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:40
-
6188 Coasters
för flaskor, 4 st, Skultuna, botten i trä, försilv..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:55
-
7025 Ishink
Husqvarna, plast, 1950-tal. Höjd: 19 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:54
-
6003 Jardiniere
Valnöt. Längd: 34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:52
-
7040 Samekniv
Signerad Skaltje. Längd: 27 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:10
*
Kungavasen
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6066
Kungavasen
Ystad Metall, Mässing, höjd: 25
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/4 18:15:51 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kungavasen metall mässing ystad metall
-
7114 Ask
med lock, Lack med pärlemo. Längd: 35 cm, djup: 26..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:51 -
7259 Barnvagn
modell äldre
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:40 -
6188 Coasters
för flaskor, 4 st, Skultuna, botten i trä, försilv..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:55
-
7025 Ishink
Husqvarna, plast, 1950-tal. Höjd: 19 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:54 -
6003 Jardiniere
Valnöt. Längd: 34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:52 -
7040 Samekniv
Signerad Skaltje. Längd: 27 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:10